Ga naar de inhoud
Landed Cost Hub

Importeren uit Thailand: kosten en invoerrechten 2026

Bijgewerkt: 2026-10-15

Geen EU-handelsakkoord met Thailand, dus Thaise goederen betalen het volle MFN-tarief. Van Laem Chabang en Bangkok tot Rotterdam, stap voor stap.
International shipping containers at port

Geen akkoord, geen APS: waarom Thaise goederen in 2026 nog steeds het volle recht betalen

Thailand en de Europese Unie praten sinds maart 2013 over een vrijhandelsakkoord. De gesprekken werden in 2014 na de militaire machtsovername stilgelegd, in maart 2023 hervat en verliepen sindsdien via een eerste ronde in Brussel in september 2023, een tweede ronde in Bangkok in januari 2024 en daarna afwisselende rondes. In oktober 2026 staat het dossier op de eigen landenpagina van de Europese Commissie nog steeds als in onderhandeling. Er is geen vrijhandelsakkoord EU-Thailand, geen interim-handelsakkoord en geen regeling voor voorlopige toepassing. En ook de oude terugvaloptie is verdwenen: de voordelen van Thailand onder het algemeen preferentiestelsel van de EU eindigden in 2015, toen de classificatie door de Wereldbank als land met een hoger-middeninkomen leidde tot uitsluiting van het stelsel. Een Thaise exporteur heeft dus geen preferentie te claimen en een EU-importeur geen te ontvangen. Elke zending wordt gewaardeerd en belast tegen MFN-tarieven, alsof de handelsrelatie zich nooit had doorontwikkeld.

De eerste Thaise zending die ik ooit heb doorgerekend was in 2019 een pallet steengoed servies, in een tijd dat ik nog aannam dat elk land met zo'n drukke kamer van koophandel wel met iemand een akkoord moest hebben. Een Roemeense importeur met wie ik werk zei het het best: hij had acht jaar lang in Vietnam en Turkije ingekocht en nooit aan preferentiedocumenten gedacht, kocht toen één container met Thaise rubberen onderdelen en ontdekte dat zijn landingskost 9% hoger lag dan die van een gelijkwaardige Vietnamese doos, om geen andere reden dan papierwerk dat niet kan bestaan. Daar gaat deze gids over. Niet over de politiek van een handelsonderhandeling, maar over het rekenwerk dat op je bankrekening terechtkomt.

JaarEU-invoer uit Thailand (EUR mln)EU-uitvoer naar Thailand (EUR mln)Saldo (EUR mln)
201516,34211,714-4,628
201919,68513,552-6,134
202227,33614,782-12,554
202325,54815,114-10,435
202427,55014,686-12,865
202529,81714,368-15,449

Wat Europa daadwerkelijk uit Thailand koopt

De samenstelling is belangrijker dan het totaal, want de tarieven zijn categoriespecifiek. De EU-invoer uit Thailand bereikte in 2025 EUR 29.8 miljard, 8.2% meer dan in 2024, en 40.7% daarvan was alleen al kantoor- en telecommunicatieapparatuur, ter waarde van EUR 12.1 miljard. Elektronische gegevensverwerking en kantoorapparatuur voegden EUR 6.7 miljard toe en telecommunicatieapparatuur EUR 3.4 miljard, een groei van 33.9% in één jaar. Die categorieën komen grotendeels tegen een MFN-tarief van 0% de EU binnen, en precies daarom blijft het volume stijgen zonder enig handelsakkoord. Transportuitrusting ging de andere kant op, 16.3% lager naar EUR 1.7 miljard, en automobielproducten daalden met 19.2% naar EUR 855 miljoen - categorieën waar het tarief echt bijt. Thailand is de 25e goederenpartner van de EU en is goed voor slechts 1.2% van de EU-invoer, terwijl de EU de vierde partner van Thailand is en 7.2% van zijn goederenhandel voor zijn rekening neemt.

Kijk naar die structuur en de commerciële logica van de vastgelopen onderhandeling wordt meteen duidelijk. De grootste invoercategorieën van de EU uit Thailand zijn juist de categorieën die al bijna niets betalen, dus de tariefbesparing die op tafel ligt is klein in verhouding tot de markttoegang die Thailand wil voor zijn eigen landbouw- en verwerkte voedselexport. Die asymmetrie is de reden dat een in 2013 gestarte onderhandeling meer dan drie jaar na de hervatting nog steeds niet is afgerond. Voor een importeur betekent het dat je geen businesscase moet bouwen op de komst van een FTA: de Europese Commissie beschrijft dit dossier al jaren als in onderhandeling, en er is geen interim-akkoord dat de kloof overbrugt zoals bij Vietnam of Mercosur.

  • Kantoor- en telecommunicatieapparatuur is 40.7% van de EU-invoer uit Thailand en groeide in 2025 met 14.6%.
  • Transportuitrusting is het zwakke punt: 16.3% lager, met automobielproducten 19.2% lager.
  • Onedele metalen groeiden met 36.1% naar EUR 840 miljoen, de snelst groeiende sectie in de tabel.
HS-sectieInvoer 2025 (EUR mln)Aandeel van totaalJaar op jaar
XVI Machines en apparaten17,51658.7%+11.7%
VII Kunststof, rubber en artikelen2,2187.4%-0.4%
XVII Transportuitrusting1,7395.8%-16.3%
IV Voedingsmiddelen, dranken, tabak1,6365.5%+8.0%
XVIII Optische en fotografische instrumenten1,5735.3%+4.2%
XIV Parels, edelmetalen en artikelen1,2104.1%+0.5%
XV Onedele metalen en artikelen8402.8%+36.1%

Stap 1: de indeling, de tien cijfers die je tarief bepalen

Vóór de vracht, vóór de Incoterms, voordat er ook maar één container wordt geboekt, hebben de goederen een achtcijferige code van de gecombineerde nomenclatuur nodig. Die code bepaalt drie dingen tegelijk: het MFN-tarief, of een handelsbeschermingsmaatregel van toepassing is, en of een invoervergunning of een gezondheidscertificaat nodig is. Voor vervaardigde goederen is de HS-code van de leverancier een vertrekpunt, geen antwoord - Thaise exporteurs classificeren voor Thaise exportdoeleinden, wat een andere exercitie is. Controleer de code zelf aan de hand van het EU-tarief en vraag voor alles wat je herhaaldelijk koopt een bindende tariefinlichting aan. Een BTI bindt de douaneautoriteiten in elke lidstaat drie jaar lang, wat een goedkope verzekering is voor een productlijn die je blijft importeren.

De dure fout die ik het vaakst zie, is geen verkeerde HS-code - het is een juiste code die niemand heeft opgeschreven. Als je factuur de goederen omschrijft als "fittings van roestvrij staal" en de aangifte vermeldt 7307, heb je een douaneschuld die jaren later heropend kan worden, en een waarderingsgeschil dat je niet kunt winnen, omdat de aangifte nooit met iets is afgestemd. Ik eis nu dat elke leveranciersfactuur voor een Thaise zending de achtcijferige code naast de goederenomschrijving vermeldt, en ik controleer het eerste exemplaar van elk nieuw product in TARIC voordat de inkooporder wordt getekend. Het kost twintig minuten en het heeft me twee controles bespaard.

  • Vraag de achtcijferige code van de gecombineerde nomenclatuur schriftelijk op bij de leverancier en controleer die vervolgens in het EU-tarief.
  • Vraag een bindende tariefinlichting aan voor elke terugkerende productlijn; die is drie jaar lang EU-breed bindend.
  • Controleer het register van handelsbeschermingsmaatregelen voor de code voordat je bestelt, niet nadat de factuur binnenkomt.
  • Bewaar de onderbouwing van de indeling bij het aangiftedossier, inclusief productfoto's en specificatiebladen.

Stap 2: de importeur van record moet een EU-entiteit zijn

De douaneaangifte moet worden ingediend door een partij die in de EU is gevestigd en een EORI-nummer heeft. Een Thaise leverancier kan DDP offreren en zelfs de vracht boeken, maar je moet weten wie uiteindelijk aangever is, want dat bepaalt wie de douaneschuld draagt en wie de waardeopbouw heeft. Als de leverancier een EU-vestiging heeft, kan die in eigen naam aangeven, en dan is het CIF-cijfer dat in je boeken verschijnt het cijfer van de leverancier, dat je niet kunt controleren. Is dat niet zo, dan wordt de aangifte gedaan door jou of door een douanevertegenwoordiger die als jouw indirecte vertegenwoordiger optreedt, en de schuld is van jou. In dat tweede geval heeft de vertegenwoordiger je schriftelijke machtiging nodig, en heb jij de waardeopbouw van de vertegenwoordiger regel voor regel nodig.

Er is nog een tweede, stillere consequentie. De terugvordering van btw bij invoer is alleen schoon als de btw-geregistreerde partij de aangever of de op de aangifte genoemde geadresseerde is. Importeer je een container op naam van een expediteur, dan besteed je drie weken aan de uitleg aan je accountant waarom de voorbelasting niet overeenkomt met iets in je inkoopboek. Op een landingswaarde van EUR 33,000 tegen 21% is dat ongeveer EUR 5,700 die in een niemandsland hangt, meer dan de maandelijkse buffer van de meeste mensen.

  • Importeer waar mogelijk onder je eigen EORI; zo blijven de douaneschuld en het btw-controlespoor op één plek.
  • Gebruik je een vertegenwoordiger, kies er dan een die als jouw indirecte vertegenwoordiger optreedt en laat de machtiging schriftelijk vastleggen.
  • Accepteer nooit een DDP-offerte zonder te weten wie de aangever wordt, en vraag in elk geval de CIF-opbouw op.
  • Controleer voor een moederstructuur buiten de EU of de lidstaat een fiscaal vertegenwoordiger vereist voordat je de goederenstroom plant.

Stap 3: het preferentiedocument dat je niet kunt krijgen

Hier is het deel dat mensen verrast, en het heeft niets met papierwerkdiscipline te maken. Importeurs die in Turkije, Vietnam, Zuid-Korea, Japan, het Verenigd Koninkrijk of Chili inkopen, kunnen de leverancier om een preferentiedocument vragen en de douaneregel naar nul brengen. Een Thais equivalent bestaat niet, want er is niets om het aan op te hangen. Een certificaat van oorsprong EUR.1, een oorsprongsverklaring op de factuur, een REX-verklaring van een geregistreerde exporteur - niets daarvan kan vandaag worden afgegeven voor goederen van Thaise oorsprong bestemd voor de EU, en een claim op basis van kennis van de importeur heeft een geldend akkoord nodig om tegen te claimen. Wat je van een Thaise leverancier krijgt, is een commercieel certificaat van oorsprong, meestal gewaarmerkt door de Thaise kamer van koophandel. Dat document bewijst waar de goederen vandaan komen, wat van belang is voor je eigen administratie en voor sommige beperkte categorieën, maar het heeft bij invoer geen tariefwaarde.

Een koper in Antwerpen stuurde me vorige maand foto's van twee documenten: een EUR.1 voor Vietnamese keramisch serviesgoed en een Thais certificaat van oorsprong voor dezelfde productfamilie, beide in hetzelfde dossier. Zijn expediteur had hem gezegd om "gewoon de oorsprongsdocumenten te sturen", en niemand aan zijn kant had gemerkt dat het ene 7% van de CIF-waarde waard was en het andere helemaal niets. De Vietnamese doos werd rechtenvrij ingeklaard. De Thaise doos werd tegen het volle tarief ingeklaard. Dezelfde koper, dezelfde expediteur, dezelfde week. Als je één ding uit dit artikel meeneemt, laat het dat zijn.

DocumentWie geeft het afWat het voor je doet bij een Thaise aangifte
Certificaat van oorsprong EUR.1Douaneautoriteit van het partnerlandNiet beschikbaar: geen EU-Thailand-akkoord
Oorsprongsverklaring op de factuurExporteur, zendingen onder EUR 6,000Niet beschikbaar: geen EU-Thailand-akkoord
REX-verklaring van geregistreerde exporteurGeregistreerde exporteur in het partnerlandNiet beschikbaar: geen EU-Thailand-akkoord
Verklaring op basis van kennis van de importeurDe importeur, op basis van eigen administratieVereist een geldend akkoord om tegen te claimen
Commercieel certificaat van oorsprongThaise kamer van koophandelBewijs voor je dossier; geen rechtverlichting
Formulier A (oud APS-certificaat)Thaise afgevende autoriteitGeeft sinds 2015 geen EU-preferentie meer

Stap 4: de vracht, en waarom het CIF-cijfer het cijfer is dat telt

Het EU-invoerrecht wordt geheven over de CIF-waarde - goederen, internationale vracht en verzekering - en niet alleen over de goederenfactuur. Dat is het omgekeerde van de Verenigde Staten, die het recht heffen over de FOB-transactiewaarde en het zeetraject uitsluiten, en het betekent dat elke euro vracht die je wegonderhandelt ook recht en btw wegneemt. Op een kledingregel van 12% is EUR 100 minder vracht EUR 12 minder recht en ongeveer EUR 23.5 minder btw. In 2026 wordt een container van 20 voet van Laem Chabang naar Hamburg geoffreerd op ongeveer USD 1,200 tot USD 1,600 met een transittijd van 26 tot 32 dagen, en Felixstowe zit in dezelfde band op USD 1,200 tot USD 1,700. De tarieven voor 40 voet en high cube liggen op de meeste routes ongeveer 40% tot 60% boven het tarief van 20 voet, en daarom is het zo belangrijk om een 40 voet goed te vullen.

Ik heb twee importeurs een maand zien discussiëren over USD 90 per container, om daarna vier extra dagen demurrage te betalen van USD 120 per dag omdat de documenten in de haven niet overeenkwamen. De vrachtonderhandeling is het zichtbare deel van de rekening; de terminal, de makelaar en de klok zijn het onzichtbare deel. Bij de zendingen die ik begeleid is het verschil tussen een goede en een slechte Thaise import bijna nooit het zeetarief. Het is de vraag of de aangifte is ingediend voordat het schip aanlegde en of het certificaat van oorsprong en de indelingsnotitie al in het dossier zaten.

  • Laem Chabang verwerkte een record van 10.15 miljoen TEU in het boekjaar van de havenautoriteit van Thailand tot september 2025, een stijging van 7.3%.
  • Overslag is minder dan 1% van dat volume, dus bijna elke doos is Thaise lading op een directe afvaart en geen overlading.
  • De haven van Bangkok (Klong Toey) voegt jaarlijks ongeveer 1.28 miljoen TEU toe voor de rivierhandel.
  • De bovenstaande tarieven zijn zeevervoer vanaf Laem Chabang en exclusief terminalbehandeling op de plaats van vertrek en kosten voor het cognossement.
BestemmingZeevervoer 20 voet (USD)Transittijd
Singapore250 - 3502 tot 3 dagen
Jebel Ali, VAE650 - 85018 tot 21 dagen
Sydney, Australië900 - 1,20014 tot 18 dagen
Hamburg, Duitsland1,200 - 1,60026 tot 32 dagen
Felixstowe, Verenigd Koninkrijk1,200 - 1,70026 tot 33 dagen
Los Angeles, VS1,500 - 2,00018 tot 22 dagen
New York, VS1,800 - 2,40028 tot 33 dagen

Stap 5: de douaneregel, eerst MFN en dan handelsbescherming

De MFN-tarieven op Thaise goederen volgen het standaardschema van de EU, dus de categoriemix doet het meeste werk. Machines, elektronica, de meeste chemicaliën en veel medische hulpmiddelen komen tegen 0% binnen. Textiel en kleding zitten rond 12%, schoeisel loopt op tot 17%, keramisch serviesgoed is rond 7%, speelgoed rond 4.7% en meubelen tot ongeveer 4%. De complicatie is handelsbescherming. Waar een maatregel van kracht is, is het tarief in de tarieflijst niet het tarief dat je betaalt. Glasvezel van continu filament uit Thailand draagt sinds april 2026 definitieve antidumpingrechten van 15.3% tot 25.4%, nadat een onderzoek vaststelde dat de EU-industrie - ongeveer 2,500 tot 3,000 banen, geconcentreerd in België en Slowakije - wezenlijke schade leed. Epoxyharsen uit Thailand dragen sinds juli 2025 een antidumpingrecht van 29.9%.

De rekenkunde van een handelsbeschermingsrecht is erger dan het genoemde percentage, omdat btw bij invoer wordt geheven over de waarde inclusief recht. Neem een zending epoxyhars met een CIF-waarde van EUR 100,000. Het antidumpingrecht alleen al komt op EUR 29,900 voordat je het gewone recht toevoegt. Bij 21% btw bij invoer trekt die EUR 29,900 op zichzelf nog eens EUR 6,279 aan btw. Een maatregel die als "29.9%" wordt aangekondigd kost een Nederlandse importeur dus ongeveer 36% van de CIF-waarde aan recht en btw samen, en niets daarvan is terug te vorderen behalve de btw. Daarom controleer ik het register van handelsbeschermingsmaatregelen voordat ik een nieuwe leverancier offreer, niet nadat de eerste container op het water ligt.

RegelBedrag (EUR)Hoe het wordt berekend
Goederen, af fabriek Laem Chabang24,000.00Zoals gefactureerd
Zeevervoer naar Rotterdam1,400.00FCL van 20 voet
Transportverzekering120.000.5% van de goederenwaarde
Douanewaarde, CIF-basis25,520.00Goederen plus vracht plus verzekering
Invoerrecht tegen 7%1,786.407% van 25,520.00
Btw bij invoer tegen 21%5,734.3421% van 27,306.40
Inklarings- en terminalkosten260.00Makelaar 95 plus terminalbehandeling 165
Totale landingskost33,300.74Som van de bovenstaande regels

Stap 6: btw bij invoer, de belasting die het recht belast

Btw bij invoer is voor een btw-geregistreerd bedrijf dat die kan aftrekken geen echte kost, maar het is wel een heel reëel liquiditeitsevenement, en de grondslag is breder dan de meeste mensen verwachten: de douanewaarde plus het recht plus, in de meeste lidstaten, de kosten om de goederen van de EU-grens naar je eerste bestemming te brengen. De standaardtarieven in de lidstaten waar je het waarschijnlijkst invoert, liggen momenteel tussen 19% en 27%. Neem de grondslag inclusief recht van EUR 27,306.40 uit het vorige voorbeeld, dan is dezelfde container in Duitsland EUR 5,188.22 verschuldigd en in Polen EUR 6,280.47. Dat verschil van EUR 1,092 tussen twee lidstaten, bij één enkele zending goederen ter waarde van EUR 24,000, is een routeringsbeslissing, geen afrondingsfout.

Een klant van mij leidde een jaar lang uit gewoonte alles via Rotterdam, rekende toen de btw-timing door en verplaatste een derde van zijn volume naar een Duitse invoerlocatie. Het recht veranderde helemaal niet. Wat veranderde was de kascyclus: de Duitse route liet hem de btw bij invoer uitstellen naar zijn periodieke aangifte, zodat het geld het bedrijf nooit verliet, terwijl de Nederlandse aangiftes hem de btw zes weken lang lieten voorfinancieren voordat hij die terugvorderde. Bij zijn volumes was dat ongeveer EUR 30,000 aan werkkapitaal, meer dan zijn hele jaarlijkse rentelast. Niemand had hem ooit de vergelijking laten zien.

LidstaatStandaard btwBtw op een grondslag van EUR 27,306.40 (EUR)
Duitsland19%5,188.22
Frankrijk20%5,461.28
Nederland21%5,734.34
België21%5,734.34
Spanje21%5,734.34
Italië22%6,007.41
Polen23%6,280.47

Stap 7: na de inklaring, de nasleep van meerdere jaren

De container verlaat de terminal en het verhaal voelt afgerond, maar een douaneaangifte blijft in de praktijk jaren open. Douaneregisters moeten worden bewaard en op verzoek worden overgelegd, controles na inklaring gaan bij de douane routinematig drie jaar terug, en btw-administratie wordt in de meeste lidstaten nog langer bewaard. Is een handelsbeschermingsmaatregel van toepassing en heeft de prijsstelling van je leverancier die uitgelokt, dan kan een controle een schuld vaststellen lang nadat de marge is geboekt en uitgegeven. De verdediging is saai en ze werkt: houd de indelingsnotitie, de CIF-opbouw, het certificaat van oorsprong en de aangiftedocumenten samen, per zending, in een dossier dat je op een dinsdagochtend zonder voorbereiding kunt overhandigen.

Het enige wat ik specifiek voor Thaise sourcing zou toevoegen, is om het register van handelsbeschermingsmaatregelen van de Europese Commissie volgens een schema te controleren, niet op gevoel. Glasvezel ging in één enkel onderzoek van geen maatregel naar 15.3% tot 25.4%, en epoxyhars naar 29.9%. Beide aankondigingen waren maanden voordat de tarieven ingingen openbaar, en beide waren onzichtbaar voor de importeurs met wie ik sprak, die het ontdekten toen een expediteur een nieuwe landingskost mailde. Zet een driemaandelijkse herinnering in je agenda, zoek de viercijferige goederenpost op van alles wat je uit Thailand koopt, en je zult nooit verrast worden door een douaneschuld die je had kunnen inprijzen.

  • Bewaar indelingsnotities, CIF-opbouwen, oorsprongsdocumenten en aangiftes per zending samen, minstens drie jaar lang.
  • Plan een driemaandelijkse controle van het register van handelsbeschermingsmaatregelen tegen je viercijferige goederenposten.
  • Sta er bij de expediteur op dat je een schriftelijke CIF-opbouw krijgt, geen enkel allesomvattend cijfer.
  • Leg vast waarom elke code is gekozen; een controle vraagt om onderbouwing, niet om documenten.

De ladder van de stukseconomie: wat schaal doet met je landingskost

Het recht is een percentage, dus het gedraagt zich bij elke bestelgrootte hetzelfde. De vracht niet. Die ene asymmetrie is het nuttigste om te begrijpen over Thaise sourcing, want ze betekent dat hetzelfde product onhaalbaar kan lijken als proefzending en volkomen gezond als container. Hieronder staat één product - katoenen T-shirts, HS 6109.10, 12% MFN-recht, geleverd in Rotterdam met 21% btw bij invoer - op drie verschillende manieren gekocht. De goederen kosten in alle drie de gevallen EUR 8.00 per stuk, dus het enige dat verandert zijn de vrachtbasis, de verzekering en de vaste inklaringskosten.

Lees de onderste regel en de les is moeilijk af te leren. Het tarief is in alle drie de scenario's identiek en de goederen kosten in elk geval EUR 8.00 per stuk, toch daalt de landingskost per stuk met 22.5%, van EUR 14.30 bij de luchtproefzending naar EUR 11.08 in de container van 20 voet. Bijna de hele kloof bestaat uit vracht, verzekering en de vaste EUR 12 tot EUR 480 aan inklaring en behandeling, verdeeld over 200 stuks in het ene geval en 12,000 in het andere. Als je een Thaise leverancier test, prijs de test dan met de wetenschap dat het net zo goed een vrachtexperiment als een productexperiment is, en laat een stukprijs van een proefzending je niet weerhouden van een container die winstgevend zou zijn.

  • Het recht per stuk daalt van EUR 1.26 bij de luchtproefzending naar EUR 0.98 in de container van 20 voet, omdat het tarief vast is terwijl de CIF-waarde per stuk dat niet is.
  • Vracht en verzekering per stuk dalen van EUR 2.51 naar EUR 0.15, een daling van ongeveer 94%.
  • De btw bij invoer per stuk daalt van EUR 2.47 bij de proefzending naar EUR 1.92 in de container.
BestelvormStuksGoederen (EUR)Vracht en verzekering (EUR)Recht tegen 12% (EUR)Btw bij invoer (EUR)Overig (EUR)Landingskost per stuk (EUR)
Luchtproefzending2001,600501252.12494.161214.30
LCL, 4 m32,00016,0005441,985.283,891.1526011.34
FCL van 20 voet12,00096,0001,78411,734.0822,998.8048011.08
Business data analytics and charts

Veelgestelde vragen

Betaal ik in 2026 invoerrechten op goederen die uit Thailand in de EU worden ingevoerd?

Ja. Er is geen vrijhandelsakkoord EU-Thailand van kracht, en de EU-tariefpreferenties van Thailand onder het algemeen preferentiestelsel eindigden in 2015. Elke zending van Thaise oorsprong wordt daarom aangeslagen tegen het standaard-MFN-tarief voor de achtcijferige code, plus eventueel geldend antidumpingrecht voor dat product.

Komt er binnenkort een vrijhandelsakkoord tussen de EU en Thailand?

De onderhandelingen begonnen in maart 2013, werden in 2014 opgeschort en in maart 2023 hervat. Sindsdien zijn er rondes gevolgd, afwisselend in Brussel en Bangkok, maar de Europese Commissie vermeldt het akkoord in oktober 2026 nog steeds als in onderhandeling. Er is geen interim-akkoord en geen voorlopige toepassing, dus de huidige zendingen vallen onder geen enkel toekomstig akkoord, en preferentiële behandeling zal zeer waarschijnlijk niet met terugwerkende kracht worden toegepast.

Welke documenten heb ik nodig om uit Thailand in de EU te importeren?

Een douaneaangifte onder een EU-EORI-nummer, een handelsfactuur met de achtcijferige code van de gecombineerde nomenclatuur, een paklijst, het zeecognossement of de luchtvrachtbrief, en een commercieel certificaat van oorsprong als je dossier er een nodig heeft. Wat je niet kunt krijgen is een preferentiedocument: EUR.1-certificaten, oorsprongsverklaringen op de factuur en REX-verklaringen bestaan niet voor goederen van Thaise oorsprong die de EU binnenkomen, omdat er geen akkoord is om ze op te baseren.

Hoe wordt de btw bij invoer berekend op een zending uit Thailand?

Btw bij invoer wordt geheven over de douanewaarde plus het recht, en in de meeste lidstaten ook over de kosten van het verdere vervoer van de EU-grens naar je eerste bestemming. De standaardtarieven lopen momenteel van 19% in Duitsland tot 27% in Hongarije. Een btw-geregistreerde importeur trekt de btw bij invoer normaal af, dus het is een liquiditeitskost en geen blijvende, maar een particulier of een niet-geregistreerd bedrijf draagt die.

Geldt het vaste recht van EUR 3 op pakketten met lage waarde voor Thaise zendingen?

Ja, en Thailand is er specifiek niet van vrijgesteld. Sinds 1 juli 2026 heft de EU een tijdelijk vast invoerrecht van EUR 3 per aangegeven tariefpost op afstandsverkopen van goederen tot EUR 150, dat loopt tot 1 juli 2028. De richtsnoeren sluiten goederen uit die profiteren van preferentiële handelsakkoorden die in H1 zonder IOSS worden aangegeven, maar Thailand heeft geen akkoord met de EU, dus het recht van EUR 3 geldt gewoon.

AW

Geschreven door Ace Wang

Oprichter & Specialist in Importoperaties

Ace Wang heeft 20 jaar ervaring in grensoverschrijdende e-commerceactiviteiten en beheert importtoeleveringsketens voor kleine en middelgrote bedrijven. Van de begindagen van inkoop via Alibaba tot moderne logistieke strategieën voor meerdere landen: Ace heeft honderden ondernemers geholpen bij douaneafhandeling, verzendoptimalisatie en het beheren van landingskosten. De LandedCostHub-calculator en alle inhoud op deze site zijn gebaseerd op praktijkervaring — geen theorie uit studieboeken. Ace gelooft dat transparante, nauwkeurige kostengegevens het recht zijn van elke importeur, geen luxe van professionele dienstverlening. Meer over Ace Wang →

Belangrijkste vertrekhubs in Thailand

Het meeste exportvrachtverkeer vanuit Thailand loopt via Laem Chabang, Bangkok. De hub die u kiest bepaalt de looptijd, de frequentie van afvaarten of vluchten en vaak ook het tarief — twee havens in hetzelfde land kunnen honderden dollars schelen per container.

Zeevracht wordt geladen in de containerhaven, luchtvracht op de internationale luchthaven. Vraag uw forwarder op welke hub de offerte is gebaseerd voordat u tarieven vergelijkt.

📮

Importkosten op hoofdroutes

Bekijk verzendtarieven, invoerrechten en schattingen van de totale kosten.

Bereken Uw Totale Kosten

Gebruik onze gratis calculator om uw totale importkosten te schatten, inclusief rechten, verzending en belastingen.